22 10 2008

AHŞAP KARKAS EVLER VE KINALI AHŞAP MARKET

AHŞAP KARKAS EVLER VE KINALI AHŞAP MARKET

Mustafa Bıçakcıoğlu: “Villa tipinden paket tiplere kadar her tipin ayrı bir fiyatlandırılışı var. Villa tipi evlerin m2 fiyatı 220 milyon TL. civarında oluyor. Bu fiyat tamamen ahşap bölümleri, montajı ve camları içeriyor. Kapı kolları ve kilitlerini de takıyoruz. Bungalov tiplerinde ise m2 fiyatı 330 milyon TL.’ye geliyor. Yapılacak evin m2’si küçüldükçe birim fiyat artıyor.”

- Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?  

 - 1988 yılından beri tecrübeli imalatçı kadromuzla, ahşap ev sektörüne hizmet veriyoruz. Bir süre önce de Kınalı Ahşap Market adı altında kendi firmamızı kurduk. Masif evlerin imalatını yapıyoruz. Bu evlerin büyüklüğü 4 m2’den başlayıp, 200 m2’ye kadar çıkabiliyor. Standart tiplerimizin çoğu tek katlı, ancak dublex olarak da birkaç modelimiz var. Bu tür yapılarımız daha ziyade yazlık, dağ evi, bağ evi, hafta sonu tatil evi gibi ihtiyaçlara uygun oluyor. Ancak daha değişik teknikle ürettiğimiz Ahşap Karkas Amerikan Evleri, insanların 12 ay boyunca her iklim koşulunda rahatlıkla yaşayabilecekleri yapılardır. Mimari görüntülerinin güzelliği, depreme son derece dayanıklı olmaları, bünyelerinde rutubet barındırmadıklarından, romatizma, astım, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların kesinlikle görülmediği ve bu avantajlarından dolayıdır ki; Amerika’da yıllardan beri insanların bir çoğunun bu tür evlerde yaşadığı bir gerçektir. Uzun ömre sahip ahşap karkas Amerikan evlerinin yakın bir gelecekte, Türkiye’de de betonarme evlerin yerini alacağına inanmaktayız.

- Ahşap karkas evlerin yapımında kullanılan ahşabın, korunması da önemli bir faktör. Bunun için Kınalı Ahşap Market nasıl bir çözüm sunuyor? Emprenye edilmiş hazır ahşap malzeme mi kullanıyor? 

- İç kesitlerde daldırma usulü ile emprenye yapıyoruz. Su bazlı emprenye malzemesi kullanıyoruz. Bazı solvent bazlı emprenye maddeleri insan sağlığı için zararlı olabiliyor. Bizim su bazlı emprenye malzemesi ile emprenye ettiğimiz ahşap malzeme iç kısımda kaldığından direkt olarak güneş ışığı ve sert iklim koşullarına maruz kalmıyor. Bu sebeple karkas iç iskelette su bazlı emprenye yeterli oluyor. Dış cephe ise, ahşap olmayan değişik malzemelerle kaplanıyor.      

- Ahşap karkas evlerin izolasyon sorununu ortadan kaldırmak için nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?    

- Ahşap karkas Amerikan evlerinde; ısı, ses ve su yalıtımı komplike olarak ileri teknoloji ürünlerle çözülmüştür. Dış duvarlarda kullandığımız malzemeleri, içeriden dışarıya doğru sıralarsak, bu soruya cevap vermiş oluruz. En içte alçı plaka, onun altında naylon branda, ahşap karkas boşluklarında cam yünü, ahşap karkasın dışında OSB3, OSB’nin dışında buhar dengeleyici membran ve en dışta ahşap görünümlü fakat ahşap olmayan yanmaz, deforme olmaz, çok uzun ömürlü, istenen renge boyanabilen yalı baskısı dış cephe kaplaması. En dıştaki bu kaplama malzemesi müşterilerimizin tercihine göre P.V.C. esaslı veya tamamen masif de olabilir.   

- Ahşap evlerinizin maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Villa tipinden paket tiplere kadar her tipin ayrı bir fiyatlandırılışı var. Villa tipi evlerin m2. fiyatı 220 milyon TL. civarında oluyor. Bu fiyat tamamen Ahşap bölümleri, montajı ve camları içeriyor. Kapı kolları ve kilitlerini de takıyoruz. Evi bu şekilde teslim ediyoruz ki işlerinin geri kalan bölümü yapılırken evin açık bir yeri kalmasın. Bungalov tiplerinde ise m2. fiyatı 330 milyon TL.’ye geliyor, bunun sebebi m2’nin küçülmesidir. Yapılacak evin m2’si küçüldükçe birim fiyat artıyor. Biz m2. hesabından çok evin projesine göre fiyat çıkarıyoruz. Müşterinin istekleri tam olarak tespit edildikten sonra ortaya net bir fiyat çıkıyor. Bu net fiyat müşteri evi teslim alıncaya kadar asla değişmiyor ve ek masraf çıkmıyor. Beton evlerde ise aynı şey söz konusu değil. Beton eve başlamadan önce masa başında hesap yaparsınız, ve inşaata başlarsınız. Betonarme evlerin yapımı ahşap evler kadar kısa olmadığı için hiçbir zaman yaptığınız hesapla ödediğiniz para birbirini tutmaz. Bir çok artı masraf çıkar, bir sürü insanla uğraşırsınız.   

- Evlerin içinde kullanılacak diğer malzemelerin montajını ve projelendirilmesini de firmanız mı yapıyor?

- Ahşap Karkas evlerde lavabo, seramik, fayans gibi insanların zevklerine hitap eden çeşitli malzemelerin listesini müşterimize veriyoruz ve müşteri kendi seçimini yaparak beğendiği malzemeleri temin ediyor, biz de işçiliğini yapıyoruz. Ürettiğimiz masif prefabrik evlerin ise sadece ahşap işçiliğini yapıyoruz, diğer malzemelerin işçiliği ise müşterimize kalıyor, çünkü biz bu evleri Türkiye’nin her yerine yapıyoruz. Evlerin boyanması, elektrik tesisatının kurulması için bizim tesisatçı ve boyacı kadrosu kurmamız lazım, bu çok büyük bir masrafa sebep olur. Bu işleri bizim yapmamızın müşteriye maliyeti daha çok olacağı için bu gibi işleri mahalli ekiplerle müşterilerimizin yaptırması daha ekonomik oluyor. 4 m2. ile 10 m2. arasındaki prefabrik evlerin malzemelerini müşteriye bir paket halinde yolluyoruz. Bir de ayrıntılı kurum şeması veriyoruz. Bu evlerin duvar kalınlığı 2.7 cm. oluyor. Paket evlerimiz genellikle alet, eşya koymak için, hobi odası olarak veya çocuklara oyun evi olarak kullanılıyor. Bu evlerimizin Praktiker Mağazaları’nda da satışı yapılıyor. Ayrıca bungalov tipi evlerimiz de var. Bu evler daha çok turizmcilere hitap ediyor. Bungalov evlerimiz 8 m2 ile 22 m2. arasında yapılıyor. Bungalov tipi evlerin duvar kalınlığı 4,5 cm. oluyor. Bu evlerin montajını biz yapıyoruz. Masif prefabrik evlerin villa tipleri de var, bu evler daha büyük yapılıyor ve duvar kalınlığı 6 cm. oluyor. Ahşap Karkas Amerikan evlerinin büyüklüklerinde ise bir sorun yok her türlü proje uygulanabiliyor.     

- Firmanızın 2004 hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

- Bu yıl firmamızı reklamlar ve fuarlarla tanıtmak istiyoruz. İnşaat sektörünün açılması, insanların eve yatırım yapması için çalışmalarımızı arttıracağız. Şu anda ahşaba olan talebin azalmasını tamamen krize bağlıyorum. İnsanlar halen krizin etkisindeler ve paralarını harcamak istemiyorlar. Türk halkı bir evi alırken hem oturmak hem de yatırım yapmak istiyor. Ahşap evleri yatırım olarak görmeyen betona yönelmiş insanları ikna etmek gerçekten de çok zor. Ahşap evde oturmuş kişiler ise ahşaptan asla vazgeçmiyorlar.

- Ahşap evin avantajlarından da bahseder misiniz?

- Depreme son derece dayanıklı olduğunu ve insan sağlığına olumlu etkisini yukarıda vurgulamıştım. Bir yangın durumunda ise ahşap ev uzun süre yıkılmadan ayakta kalabiliyor ve size binadan kaçmanız için gereken zamanı kazandırıyor. Çelik çatılı evlerde ise çelik çok çabuk eriyerek çöküyor. Ahşabın uzun dayanmasının çok basit bir örneğini verebilirim. Mangal yakarken ince tahta parçalarının ortasına elinize geçen daha kalın bir tahta parçasını da koyarsınız. Mangal da kömürler kor olduğunda yakmaya çalıştığınız o kalın tahta parçasının hala yanıp bitmediğini görür ve maşa ile tutup atarsınız. İncelediğinizde, içinde sert bir bölüm kaldığını ve taşıyıcı özelliğinin devam ettiğini görürsünüz. Çünkü ahşabın içi kolay yanmaz, yanan ahşap bir bina 1,5 - 2 saatten önce çökmez. Söndürme ve boşaltma işlemleri için gereken zamanı insanlara sağlar. Depremden sonra değişen kanunlarla bir evin inşaası henüz başlamadan, temelinin atılma aşamasına gelindiğinde 20 milyar TL. civarında bir ücreti resmi masraflar olarak vermek gerekiyor. Bu durum ahşap karkas evler içinde aynı. Oysa ahşap karkas evlerde biraz daha esnek olunması lazım. Ahşap ev kanunlarla da teşvik edilmeli, çünkü avantajları oldukça fazla. Ahşap malzeme canlı bir malzeme olduğu için onun kusurları daha şeffaf olarak görünmektedir ve müşterinin bu kusurları denetlemesi kolaydır. Devlet bazı kanunlarda değişiklikler yaparak ahşap ev kullanımını teşvik etmelidir. İnsanları öldüren depremden ziyade betonun ağırlığıdır. Ama ahşap bina zaten yıkılmaz, kısmen yıkılsa bile insanların kurtulma ihtimali çok daha fazladır.

ahsaponline.net

1298
0
0
Yorum Yaz